ZSZ Staszic CKU Ostroda - „Człowiek rodzi się i żyje wolnym”
 • 1 NOWOŚCI "STASZICA"!!!
  technik mechanik, technik logistyk, ślusarz, magazynier-logistyk, mechanik monter maszyn i urządzeń, operator obrabiarek skrawających
 • 2 NOWOŚCI "STASZICA"!!!
  krawiec (krawiectwo jachtowe), tapicer (tapicerstwo jachtowe), technik mechanik (budowa i projektowanie jachtów), szkutnik (patent sternika motorowodnego)
 • 3 NOWOŚCI "STASZICA"!!!
  technik chłodnictwa i klimatyzacji, technik logistyk, technik mechanik, operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego, magazynier logistyk
 • 4 NOWOŚCI "STASZICA"!!!
  monter zabudowy i robót wykończeniowych, monter sieci i instalacji sanitarnych, dekarz
 • 5 NOWOŚCI "STASZICA"!!!
  gwarancja zatrudnienia u naszych partnerów
baner
35,10,0,50,1
25,600,60,1,2000,5000,25,800
90,150,0,50,12,30,50,1,70,12,1,50,1,1,0,5000
0,1,1,1,0,38,15,5,2,1,0,20,0,0

„Człowiek rodzi się i żyje wolnym”

gdansk„Człowiek rodzi się i żyje wolnym”- tak brzmi tytuł programu autorskiego, który jest realizowany z uczniami klasy I ef ZSZ im. S. Staszica i CKU Ostródzie. W ramach programu młodzież 23 października pojechała do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Celem wyjazdu było zapoznanie uczestników z ideą „Solidarności” i jej wpływem na przemiany społeczno – polityczne w Polsce.

W Europejskim Centrum Solidarności przewodnik przeprowadził grupę przez stałą wystawę, na której w sposób chronologiczny przedstawiono losy Polski w czasach komunizmu. Zwiedzanie zaczęło się od wydarzeń dotyczących wprowadzenia komunizmu w Polsce i okresu stalinizmu. Następnie młodzież została zapoznana z pierwszymi, najważniejszymi  protestami w Polsce, w Gdańsku. Były to m.in.: Grudzień 1970 i sierpień 1980. Przewodnik, przeprowadzając młodzież przez kolejne etapy wystawy, opowiadał o powstaniu „Solidarności”, wprowadzeniu Stanu Wojennego oraz o obradach Okrągłego Stołu, pierwszych wolnych wyborach w Polsce, upadku komunizmu w całym Bloku Socjalistycznym. Na koniec młodzież zwiedziła również salę BHP –  historyczne miejsce w Gdańsku, łączące takie wydarzenia, jak: strajk sierpniowy, podpisanie Porozumień Sierpniowych i narodziny Solidarności.

ECS to  instytucja kultury, miejsce, które ma nam przypominać o  zwycięstwie Solidarności. To przestrzeń publiczna, miejsce spotkań obywateli, którzy czują się odpowiedzialni za rozwój demokracji.

W budynku swoje biuro ma prezydent Lech Wałęsa, niestety,  mimo starań, młodzieży nie udało się go spotkać.

Copyright © 2019. ZSZ Staszic CKU Rights Reserved.


Facebook