ZSZ Staszic CKU Ostroda - Dni Osób z Niepełnosprawnością
 • 1 NOWOŚCI "STASZICA"!!!
  technik mechanik, technik logistyk, ślusarz, magazynier-logistyk, mechanik monter maszyn i urządzeń, operator obrabiarek skrawających
 • 2 NOWOŚCI "STASZICA"!!!
  krawiec (krawiectwo jachtowe), tapicer (tapicerstwo jachtowe), technik mechanik (budowa i projektowanie jachtów), szkutnik (patent sternika motorowodnego)
 • 3 NOWOŚCI "STASZICA"!!!
  technik chłodnictwa i klimatyzacji, technik logistyk, technik mechanik, operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego, magazynier logistyk
 • 4 NOWOŚCI "STASZICA"!!!
  monter zabudowy i robót wykończeniowych, monter sieci i instalacji sanitarnych, dekarz
 • 5 NOWOŚCI "STASZICA"!!!
  gwarancja zatrudnienia u naszych partnerów
baner
35,10,0,50,1
25,600,60,1,2000,5000,25,800
90,150,0,50,12,30,50,1,70,12,1,50,1,1,0,5000
0,1,1,1,0,38,15,5,2,1,0,20,0,0

Dni Osób z Niepełnosprawnością

dsc 02223 grudnia, jak co roku, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Stał się on inspiracją, aby od 26 listopada do 9 grudnia 2018 r. zorganizować w Staszicu Dni Osób z Niepełnosprawnością. Z tej okazji byliśmy świadkami i uczestnikami kilku ciekawych wydarzeń.

Kilkukrotnie odwiedzili nas self-adwokaci z Warsztatów Terapii Zajęciowej działających przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Koło w Ostródzie. Są to dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną, których zadaniem jest walka o prawa własne i wszystkich osób z niepełnosprawnością. Na debatach z z uczniami mówili o stetreotypach, trudnościach, ubezwłasnowolnieniu, ale i marzeniach, prawie do wolności i miłości każdego człowieka.

W szkole prowadzone były również Warsztaty przez studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, którzy przybliżyli nam problemy osób niewidomych i pokazali praktyczne wskazówki, jak zachowywać się wobec nich oraz zaprezentowali kilka urządzeń, które mogą ułatwić osobom niewidomym samodzielne funkcjonowanie. 

Z kolei 5 grudnia uczniowie prawie wszystkich klas (poza tymi będącymi na praktykach zawodowych) wyszli na ostródzki Zamek, aby obejrzeć spektakl grupy teatralnej "Przebudzeni" pt. "Istny cyrk". Przy pełnej sali widzów byliśmy świadkami momentami zabawnej, momentami wzruszającej opowieści o ludzkim pragnieniu szczęścia, cierpieniu i dyskryminacji. Po wstępnych słowach jednego z reżyserów – pana Dariusza Wychudzkiego, panowała atmosfera wyczekiwania. Oczekiwaliśmy aktorów na pustej scenie, a weszli oni od strony widowni – każdy z jakimś przedmiotem i nadzieją na angaż w cyrku. Na przesłuchaniu prezentowali swoje umiejętności – często dziwne, cyrkowe, zaskakujące. Dyrektor stawiał im jednak niecodzienne wymagania – mieli być dziwni i nienormalni, gdyż „tego oczekuje publiczność”, a dziwaczność jest w cenie. Profesjonalizmem wykazali się nie tylko aktorzy. Piękna muzyka, stroje, scenografia i oświetlenie były na bardzo wysokim poziomie. Widzowie reagowali żywiołowo, a aktorzy zostali nagrodzeni gorącymi brawami oraz czekoladkami i kwiatami. W nas pozostanie głęboki namysł nad życiem, w którym niejednokrotnie szydzi się z dziwactw i odmienności.

Pragnąc budować świat otwarty, oparty na równości i tolerancji, takim postawom mówimy zdecydowanie „NIE”

Galeria zdjęć

 

Copyright © 2019. ZSZ Staszic CKU Rights Reserved.


Facebook